LECIMY W KOSMOS…
A może by tak polecieć w kosmos? Co tam będę jadł? Jak oddychał? Kiedy dotrę do celu? Czym jest siła i przyciąganie? Ile waży skafander astronauty? Tych i wiele innych pytań padało podczas niecodziennej sytuacji jaką był cykl spotkań z Panią Dorotą McCommon. Nasz gość urodził się i wychował w Kętrzynie a obecnie mieszka od wielu lat w Houston, w USA. Jest Pressure Systems Engineer w Johnson Space Center w Houston, czyli inżynierem pracującym dla NASA. Dowiedzieliśmy się jakie szkoły należy ukończyć aby uzyskać tytuł inżyniera, gdzie takie szkoły są w Polsce a gdzie w USA. Wiemy również jak wygląda droga zawodowa kandydata na stanowisko pracownicze w NASA. Poznaliśmy zakres obowiązków, etapy realizacji projektów i programów takich jak Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie ludzi na księżyc w tym pierwszy raz kobiety. W przyszłości planowane jest założenie bazy na księżycu. Uczniowie bardzo zainteresowali się możliwością lotów kosmicznych. Ich ciekawość została zaspokojona gdyż omówiono ścieżkę zawodową osoby ubiegającej się o stanowisko astronauty. Należy być specjalistą w dziedzinie biologii, matematyki lub fizyki. Mieć wylatanych 1000 godzin jako pilot i pracować od trzech lat w NASA na innym stanowisku niż astronauta. Skafander astronauty składa się z kilku części. W jego wnętrzu są rurki wypełnione wodą, które chłodzi lub ogrzewa ciało. Jest również zapas powietrza umieszczony w specjalnym plecaku. Astronauta musi być w 100% . Aplikacja do NASA wciąż jest otwarta i ,, można próbować szczęścia” nie tylko na stanowisko inżyniera czy astronauty ale także wiele innych równie ważnych i potrzebnych.
Pani Dorota krótko scharakteryzowała podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki, demonstrując ich działanie na ochotnikach spośród uczniów. Po to abyśmy lepiej zrozumieli jak ludzie mogą je wykorzystać.
Oprócz pracy w NASA poznaliśmy system edukacji w Stanach Zjednoczonych. Omówiliśmy różnice i podobieństwa. W Houston szkoły są zamknięte na czas zajęć dzieci w szkole a rodzic aby mógł wejść do środka musi posiadać specjalny certyfikat, który jest odnawiany co jakiś czas. Przerwy dzieci spędzają w sali lekcyjnej a wychodzą z niej tylko podczas lunchu. Na podwórku raczej czasu nie spędzają z powodu wysokich temperatur. Okna w salach są zasłonięte przed słońcem. Duży nacisk jest położony na sport i zajęcia dodatkowe z nim związane: rugby, piłka nożna, tenis.
W cyklu spotkań udział wzięli uczniowie z klas: 3b, 3d, 3e, 4a, 4c, 4d, 5a, 5b, 6e, 7a, 7b, 7c, 7d, 8a i 8b.
Na koniec spotkań uczniowie byli obdarowani zdjęciami o tematyce kosmosu i NASA.
Spotkania odbywały się w dniach 10- 19 czerwca 2024 r.
Zapraszamy do galerii. 🙂
A.L.