ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. W związku z tym, że w 2024 roku dzień ten był wolnym od zajęć edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Kętrzynie tablica z informacjami dotyczącymi szkodliwego nawyku jakim jest palenie papierosów i e-papierosów pojawiła się już 29 maja.
Negatywne skutki palenia papierosów dotyczą wszystkich, niezależnie od wieku. Powszechnie wiadomo, że regularne palenie papierosów zdecydowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Układ oddechowy szczególnie cierpi na nałogu – palenie papierosów powoduje raka płuca. Należy pamiętać, że ryzykują nie tylko osoby palące, wszystkim znane jest pojęcie biernego palacza. Wraz z dymem tytoniowym wchłaniamy do naszego organizmu 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze. Wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się m.in. choroby: nowotworowe, układu krążenia, układu oddechowego i hormonalnego. Poza tym palenie powoduje nieprzyjemny zapach. Mowa tutaj zarówno o zapachu z ust, śmierdzących dłoniach, ciuchach, jak i odorze dymu w domu czy samochodzie. Nałogowi palacze mają pożółknięte dłonie, paznokcie, zęby i ziemistą cerę. Oczywiście papierosy kosztują i to sporo, powodując straty finansowe.
Badania dowodzą, iż długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy niepalących.
Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także dla środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2023 roku hasłem „Uprawiajmy żywność, nie tytoń” zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy przyczynia się do światowego kryzysu żywnościowego.
Grupy z całego świata, na różnym szczeblu – kluby lokalne, rady miejskie i rządy krajowe są zachęcane przez WHO do organizowania wydarzeń, aby pomagać ludziom rzucić palenie. W tym celu odbywają się debaty, konferencje, programy edukacyjne czy kampanie reklamowe i festyny antynikotynowe. Od 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia wręcza też nagrody organizacjom lub osobom, które w znaczny sposób przyczyniły się do zmniejszenia spożycia tytoniu.
Koordynatorki akcji (Renata Gołębiewska i Magdalena Domurad) przesłały wychowawcom klas linki z filmikami dotyczącymi palenia papierosów i prezentację.
Palenie zabija co roku 6 milionów ludzi na całym świecie. Jeśli więc w Światowy Dzień bez Tytoniu palenie rzuci chociaż kilkadziesiąt osób, będzie to dobra wiadomość. Trzymamy kciuki i edukujemy!!!