EKSPERYMENTY NA DZIEŃ ZIEMI
Edukacja ekologiczna w klasach 1-3 z roku na rok nabiera tempa. Z coraz większym rozmachem dzieciaki uczą się szacunku do Ziemi. Poznają i systematycznie wprowadzają w życie zachowania proekologiczne. W tym roku, w ramach projektu, przeprowadzały eksperymenty przyrodnicze wyjaśniające różne niepożądane zjawiska stanowiące zagrożenie dla środowiska.
Jednym z eksperymentów było zaobserwowanie, jak wyglądają dzikie i prawidłowo przygotowane wysypiska śmieci.
Klasa 3a tworzyła modele dzikich wysypisk śmieci i sprawdzała, co się dzieje, gdy spadnie deszcz. Wszyscy zaobserwowaliśmy, że po spryskaniu wodą, na papierowym ręczniku pojawiły się plamy. Co świadczy o tym, że deszcz padający na dzikie wysypisko, wymywa różne substancje z odpadów i przenosi je do gleby, a nawet do wód gruntowych. W prawidłowo przygotowanych wysypiskach odpadów podłoże jest oddzielone nieprzepuszczalną płytą lub warstwą folii, a woda z deszczu spływa kanałami do zbiorników, żeby nie zanieczyszczać gleby.
Dzieci z klasy 3c po przeprowadzeniu tego doświadczenia zdały sobie sprawę, ile szkody środowisku czynią dzikie wysypiska- są źródłem zatrucia gleby, chorób ludzi oraz zwierząt. Wszyscy musimy dążyć do tego, żeby w prawidłowy sposób magazynować odpady , a jak największą ilość z nich poddawać recyklingowi.
Uczniowie kl. 3b również włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Wykonali eksperyment , który miał na celu sprawdzenie : Jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody. Wzbogacili też swoją wiedzę na temat zależności w przyrodzie, z którą chętnie się dzielą.
CZY WIESZ, ŻE…
W wodzie, jak i na lądzie występują łańcuchy pokarmowe, które przeplatają się w sieci zależności pokarmowych. Wiele substancji dostaje się do wody na skutek działalności człowieka, są to np. ścieki, farby, oleje, detergenty i inne. Substancje te oddziałują na wszystkie formy życia biologicznego, przedostając się do kolejnych organizmów, wędrują po łańcuchach pokarmowych.
2a zajęła się oceanami, które mają ogromny wpływ na życie planety- są głównym źródłem tlenu. Uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje, gdy do oceanów trafia ropa. Dzieci sprawdzały, jak zachowuje się olej w wodzie. Bardzo łatwo przyczepiał się do piór i ryb, ale trudno było go usunąć. Eksperyment potwierdził, że życie oceaniczne jest zagrożone nie tylko przez pływające góry plastikowych śmieci, ale również przez najgroźniejsze w skutkach wycieki ropy naftowej.
(B. Borowska, M. Jalowska, S. Szymańska, D. Gwarda )