CYBERPRZEMOC…
Cyberprzemoc (agresja elektroniczna) to stosowanie przemocy z użyciem nowych technologii. Do takich działań zalicza się: wyzywanie, poniżanie, prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego, takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne, portale społecznościowe.
Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek, czy też poziom umiejętności posługiwania się komputerem. Akty przemocy w sieci początkowo mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak w perspektywie czasu wyrządzić dużą krzywdę. Dotyczy to przede wszystkim dzieci i młodzieży, dla której ten sposób komunikacji często odgrywa pierwszoplanową rolę. Wrzucone do sieci zdjęcie lub film przedstawiający, np.: niezdarne zachowanie młodej osoby lub ukazujący sytuację wstydliwą, opatrzony dodatkowo komentarzami nieznanych ludzi, eskalacja złośliwości osób trzecich wobec podejmowanych prób obrony, obawa, że wszyscy znajomi widzieli film, nieudane próby usunięcia go z sieci, narastająca świadomość, że film oglądany jest przez kolejne osoby – wszystko to może rodzić negatywne emocje, głęboką frustrację, prowadzić do stanów lękowych. Rodzi się u młodego człowieka poczucie bezradności, pojawiają się stany depresyjne, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do prób samobójczych. Charakterystyczną cechą cyberprzemocy, wyróżniającą ją od przemocy tradycyjnej, jest jej ciągłość trwania. Ta forma przemocy nie kończy się z chwilą wyłączenia komputera, przenosi się na szkolne życie dziecka, które żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się kolejnych ataków ze strony rówieśników, negatywnych reakcji społecznych.
Należy pamiętać, że cyberprzemoc to nie tylko ofiary, ale również sprawcy, którymi bardzo często są ludzie młodzi. Często cechuje ich: bezmyślność, brak świadomości wyrządzanej krzywdy i popełnionego przestępstwa, brak empatii, chęć dominacji nad ofiarą, pragnienie zaimponowania innym, zdobycie popularności. Niezwykle ważna jest więc świadomość możliwych konsekwencji – również prawnych.
Wskazówki dla ofiar cyberprzemocy:
- szukać pomocy u zaufanej osoby dorosłej,
- zgłosić fakt przestępstwa w sieci Policji,
- szukać pomocy w instytucjach do tego powołanych,
- wymagać natychmiastowego skasowania filmu lub zdjęcia opublikowanego wbrew woli ofiary,
- prosić administratora serwisu o usunięcie kompromitujących materiałów z sieci,
- zachować dowody przemocy,
- blokować w komunikatorach i poczcie elektronicznej kontakt z niepożądanymi osobami.
W przypadku, kiedy nasze dziecko padnie ofiarą przemocy w sieci, ważne jest udzielenie mu wsparcia przez osoby z najbliższego otoczenia. Fachowe wsparcie psychologiczne w przypadkach cyberprzemocy i porad dotyczących rozwiązywania problemów z nią związanych można znaleźć również u konsultantów bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 (www.116111.pl) oraz 800100100 (www.800100100.pl) dla rodziców i nauczycieli.