PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH WYPADKACH
Defibrylator to ratunek przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Oddziałuje na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii wyrażanej w dżulach. Celem defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce, i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.
AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – jest urządzeniem, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i decyduje o konieczności defibrylacji. AED może być używany zarówno przez osoby posiadające wykształcenie medyczne, jak również przez te, które wykształcenia takiego nie posiadają, ale odbyły odpowiednie szkolenie z pierwszej pomocy, obejmujące podstawowe zabiegi resuscytacyjne i automatyczną defibrylację zewnętrzną.
Dn. 9.06.16 r. ponownie kl. 2e gościła ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego FALCK MEDYCYNA – panią Katarzynę Kowalską i pana Grzegorza Krygera, tatę naszego kolegi Wojtka. Zajęcia odbyły się też w klasie 2d.
Tym razem, po przypomnieniu podstawowych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy, mogliśmy z bliska zobaczyć, jak ratownicy ratują życie poszkodowanej osobie przy użyciu defibrylatora i AED. Sprzęt ten dokładnie informuje, jakie czynności należy wykonać, żeby reanimować osobę poszkodowaną. Urządzenie to powinno znajdować się w każdym miejscu, gdzie jest duże skupisko ludności. Po zademonstrowaniu udzielania pomocy osobie poszkodowanej przez p. Kasię i p. Grzegorza sami braliśmy udział w takim zdarzeniu. Pod fachowym okiem ratowników uczyliśmy się korzystać z AED, wcześniej prowadząc rozmowę z dyspozytorem pogotowia. Mogliśmy zobaczyć, jak działa defibrylator i jak ogromne odgrywa znaczenie w reanimowaniu osoby poszkodowanej.
Dziękujemy bardzo za tak ciekawe zajęcia. Udzielić pomocy poszkodowanemu wymaga niezwykłej odwagi i tego uczyli nas p. Kasia Kowalska i p. Grzegorz Kryger.
Mamy obiecane zajęcia z pierwszej pomocy w przyszłym roku szkolnym i już czekamy na nie z niecierpliwością.
Zawód ratownika jest bardzo trudny i odpowiedzialny. Wymaga dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem. Chodzi przecież o ratowanie życia ludzkiego. Może i ktoś z nas w przyszłości zostanie ratownikiem medycznym? Mamy takie marzenia, a marzenia się spełniają.
Życzymy, aby Państwa praca była źródłem satysfakcji i dawała poczucie dobrze wypełnionego obowiązku.
wych. kl. 2e