WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, szczęśliwych i dobrych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!
Przed naszymi dziećmi długa droga do dorosłości. Mają przed sobą wiele etapów nauki. Któż nie chciałby, aby przebyło je bez problemów, dobrze się rozwijało, a na swojej drodze spotkało samych przyjaciół, ludzi mądrych i życzliwych. Nie trzeba daleko szukać. Skorzystajmy z najprostszej i najskuteczniejszej metody, niedocenianej przez poradniki dla rodziców – zachęcajmy dzieci do czytania.Wielu dorosłych ludzi, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba czytania lektury muszą powstać w dzieciństwie. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. Bez względu na wiek każde dziecko powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok siebie dorosłego, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.
Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Ukazuje różnorodne wzorce myślenia. Może pomóc w efektywnym radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi, takimi jak: frustracje, lęki, niska samoocena, uzależnienia. Taka literatura kompensuje niezaspokojone potrzeby oraz wpływa na kształtowanie się poczucia własnej wartości. Ale w głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość.
Dlaczego czytanie jest dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości?
Dzieci bez umiaru korzystają z komputera. Niejednokrotnie jest to dla nich najatrakcyjniejsza forma spędzania wolnego czasu. Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej, a badania naukowe wskazują na szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci, która nie rozwija u nich myślenia i skraca ich przedział uwagi, a wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.
Drodzy Rodzice – pamiętajmy, że czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają! Zapraszamy serdecznie do biblioteki szkolnej, która włączyła się w rządowy projekt „Książki naszych marzeń”.
Aneta Duda